Profesionální podlahy
Zavolejte nám!
Jak vybrat koberec

Vybíráte nový koberec a nevíte si rady s tím, z jakého materiálu by měl být? Poradíme Vám.

Něco o jeho vlastnostech

Důležitým kritériem při výběru koberce je především materiál, z něhož jsou jeho vlákna vyrobena. Znalost právě tohoto materiálu nám o koberci hodně napoví a usnadní nám tak mnohdy zdlouhavé rozhodování.

Mezi základní materiály patří syntetická vlákna, tradiční vlna či hedvábí.
V tomto článku se detailně podíváme na užitné vlastnosti těchto materiálů.

Polyamid (PA) – jedná se o synteticky vyráběný materiál. Jeho vlákna jsou dutá. Má výbornou tvarovou paměť, díky které se výrazně prodlužuje životnost koberce. Je odolnější vůči opotřebení a otěru. Je potřeba zmínit jeho výborné akustické a tepelně-izolační vlastnosti. Tento materiál je nenáročný na údržbu. Používá se při výrobě koberců jak pro bytový, tak komerční sektor. Je velice příjemný na dotek a může se pochlubit stálobarevností.

Přehled základních vlastností PA:

  • vysoká pevnost za sucha
  • vysoká odolnost proti oděru
  • vysoká pružnost
  • vysoká biologická odolnost
  • stálost vůči chemickým činidlům, hlavně alkáliím
  • nízká specifická váha, velký specifický objem
  • velmi snadné udržování
  • vznik statické elektřiny při výrobě i použití (ruší se antistatickými preparacemi)
  • velmi dobrá barvitelnost (závisí na typu vlákna
KronoSwiss

Polypropylen (PP) – jeho vlákna se neohýbají, což má za následek velice atraktivní vzhled na dlouhou dobu. Koberce z polypropylenu jsou vhodné do méně mechanicky namáhaných prostor, proto se pokládají převážně v bytovém sektoru. Toto vlákno má nejvyšší koeficient tepelné vodivosti, a proto se hodí do místností s podlahovým vytápěním. Jsou velice dobře odolná chemikáliím a organickým rozpouštědlům. Polypropylen se vyznačuje také velice dobrými antistatickými vlastnostmi a tím, že jeho vlákno neabsorbuje vlhkost.

Přehled základních vlastností PP:

  • nejlehčí vlákno ze všech textilií
  • dobrá pevnost v oděru
  • minimální navlhavost
  • nízký sklon k nabíjení statickou elektřinou a ke žmolkování
  • na dotyk se PP vlákna neliší od ovčí vlny
  • nevýhodou je nízká schopnost zotavení po deformaci, malá odolnost proti účinkům světla a vyšších teplot
Údržba Koberce

Krása a životnost koberce závisí na péči, kterou mu věnujete. Kvalitní koberec, pokud jej dobře udržujete, by měl vydržet minimálně 10 až 15 let. Správné čištění ho udrží v kondici, zachová živé barvy a především se to projeví na kvalitě ovzduší v místnosti, kde koberec položíte. I nejdražší a nejodolnější koberec ale bude po několika týdnech či měsících vypadat sešle, nebude-li mu věnována náležitá pravidelná péče. S dnešními přípravky pro chemické ošetřování koberců a vyspělou domácí technikou může být údržba koberců skutečně zábavou. Zvlášť, pokud vám nezabere moc času a za chvilku vidíte skvělý výsledek.

KronoSwiss

Čištění skvrn

Skvrnám na koberci se lze v praxi jen stěží vyhnout. Skvrny vznikají z nejrůznějších důvodů – ušpinění obuví, vylití tekutiny, vysypání kávy, usazování prachu. Ať je skvrna jakéhokoli původu, vždy platí zásada: odstranit skvrnu co nejrychleji po jejím vzniku. Čím dříve se pustíme do odstraňování skvrny, tím větší je šance, že ji úspěšně vyčistíme bez trvalých stop na koberci.

Čištění skvrn provádíme pomocí k tomu určených saponátových prostředků na čištění koberců.
Nedoporučuje se používat čisticí prostředky obsahující bělidlo.

Nejprve si na nepříliš viditelném místě koberce, či na jeho vzorku, vyzkoušíme, jak čisticí prostředek působí na materiál koberce. Teprve pokud ani po důkladném čištění a vysušení nevidíme na vzorku nežádoucí stopy po aplikaci, přistoupíme k vyčištění zašpiněného místa.

Na místo naneseme jen malé množství vodou zředěného saponátu a jemným třením vytíráme z vláken nečistotu. Při čištění skvrny postupujeme od jejího okraje ke středu, abychom skvrnu ještě více nerozšířili.  Pokračujeme dále v čištění jen čistou vodou. Nakonec místo co nejlépe vysušíme. K čištění používáme bílou utěrku nebo papírové kapesníky. K vysoušení se pak nejlépe využije vysavač či s opatrností fén na vlasy nastavený na nízkou teplotu proudícího vzduchu.

Výsledkem bude koberec s rozjasněnými barvami a mladistvým vzhledem, což je jistě dobrá investice ve srovnání s koupí nového koberce.

Odstraňování identifikovaných skvrn

  • Máslo, tuk, krém na boty, silné olejové skvrny: absorpční tampon namočený v technickém benzínu, poté ředěný šampon na koberce (osvědčily se také gelové prací prostředky).
  • Limonáda, likér, inkoustová náplň: poťukávejte skvrnu zředěných čpavkem, poté studená voda.
  • Víno: posypejte solí a nechte působit. Poté teplá voda nebo ředěný biologický prací prostředek.
  • Žvýkačka: odstraňovač žvýkaček (mrazící činidlo). Je možno přetřít žvýkačku kostkou ledu, aby ztuhla, poté potřete absorpčním tamponem namočeným v methylalkoholu a vyčistěte jako obvykle.
  • Fix, propisovací tužka: pokud nestačí teplá voda a ředěný šampon na koberce, používejte absorpční tampon namočený v methylalkoholu.
  • Lak na nehty: potřete absorpčním tamponem namočeným v acetonu. Pozor na barevné textilie (aceton odbarvuje!) Rychleschnoucí laky nelze odstranit v domácích podmínkách.
  • Lepidlo: ředitelné vodou – namočte a vyčistěte. Pozor na oděry materiálu! Lepivá místa po odstraněných samolepkách setřete navlhčeným hadříkem nebo technickým benzínem. Rychleschnoucí lepidla nelze odstranit ani chemickým čištěním.
  • Asfalt: seškrábněte, poté použijte absorpční tampon namočený v technickém benzínu.
  • Kolomaz: terpentýn, poté v případě nutnosti eukalyptový olej.
  • Rez, měděnka, nesmývatelný inkoust: přetřete ředěnou citrónovou šťávou a nechte 10 – 15 min. působit. Poté na skvrnu položte vlhký hadřík a přežehlete. Opakujte dle potřeby.
  • Plíseň: roztok čpavku (1:10) a následně teplá voda. Pozor na barevné textilie (čpavek odbarvuje)!
  • Olejové barvy: terpentýn, poté ředěný šampon na koberce.
  • Vosk: nechte ztuhnout a oloupejte, na zbylou skvrnu přiložte sací papír a přežehlete vlažnou žehličkou.
  • Plastelína, modelářská hlína: pokud není hmota zatvrdlá, vyloupejte a zbytek tzv. vytamponujte přitiskáváním hmoty zpět na postižené místo. Poté použijte rozpouštědlo tuků nebo lehký benzín. Poslední stopy odstraníte absorpčním tamponem namočeným v technickém benzínu či acetonu.
  • Pasta nebo vosk na parkety: terpentýn.
  • Krém, rtěnka: ředěný šampon na koberce, pokud je nutné – terpentýn.
  • Zvratky: roztok 1 dcl čpavkového alkoholu a 6 až 7 dcl vody.
  • Krev: čistá studená voda, u zaschlých skvrn biologický prací prostředek (2 %).
  • Hořčice, výkaly: ředěný šampon na koberce s čajovou lžičkou octa, poté teplá voda.
  • Moč: vysušte houbou, poté chemický čisticí prostředek na koberce.
  • Oharky, saze: vysát, poté ředěný šampon na koberce.

Vysávání koberce

Vysávání koberce pomocí podtlakového vysavače patří mezi nejběžnější způsoby údržby koberců. Jeho výhodou je čištění koberce za sucha, rychle a s vysokou účinností. Pravidelným čištěním koberce vysáváním lze včas zabránit vzniku pozdějších skvrn ze zaneseného prachu a jiných nečistot.

Principem vysávání je odstranění zrníček prachu i hrubších nečistot z povrchu a vláken koberce. Tyto částečky bývají často velice ostré, při chůzi jsou pak zašlapávány hlouběji do vláken koberce a při jejich pohybu navíc dochází k mechanickému poškozování vláken i podkladové vrstvy koberce.

Vysáváním obvykle odstraňujeme suché prachové částice, některé moderní vysavače umožňují i vysávání rozlitých tekutin (ty ale vždy doporučujeme odstraňovat zároveň pomocí čisticího prostředku).

Nejlepšího účinku vysávání dosáhneme s vysavačem obdařeným rotujícím kartáčem, který zrnka nečistot vymetá z vláken a ihned odsává. Podmínkou správné funkce vysavače je dobrý tah, čehož dosáhneme pravidelným čištěním nebo výměnou filtrů a sáčkových zásobníků.

Výhody koberců
Velké množství dekorů
Moderní technologie dnešní doby už dovoluje si vybrat z nespočet designů. Ať už je to dokonalá imitace dřeva, dlažby, kamene nebo jiných materiálů. Na první pohled ani nerozeznáte, že je to pouhá imitace. Struktura povrchů vinylových podlah je různá, od elegantního přírodníhodřevěného póru až po autentickou strukturu dřeva či
výraznou strukturu jiného materiálu. Zajímavostí u vinylové podlahy jsou také V-spáry. Vznikají na podlaze zkosením hran lamel, které v konečném důsledku umocňují dojem skutečné prkenné podlahy ze dřeva.
Stálobarevnost
Dekor vinylové podlahy je opatřen speciální PUochrannou vrstvou, která podlahovinu chrání před slunečními paprsky. Sluneční záření tedynezpůsobí žádné podstatné změny v barvě dekoru. Díky této nesporné výhodě budete moci nábytek v interiéru přestěhovat, aniž byste se po čase obávali vyblednutí podlahy
Odolnost a stabilita
Vinylové podlahy lepené jsou známé tím, že jsou vhodné do namáhaných interiérů. Již od nášlapné vrstvy 0,3mm a celkové tloušťky 2mm jsou vysoce odolné a stabilní a nemusíte se je bát položit do vstupní haly a dalších prostor, kde podlaha dostane opravdu zabrat.
Rychlá pokládka
V případě, že již máte řádně připravený podklad nivelační stěrkou, je lepení vinylové podlahy velmi rychlé a následně 12hodin po dokončení pokládky můžete podlahu bez omezení již užívat.
Snadná údržba
Při čištění vinylové podlahy se nenadřete. Takový povrch se udržuje snadno, zamést nebo vysát a poté důkladně přetřít mopem. Další obrovskou výhodou je, že vinyl nepotřebuje voskovat ani olejovat, jak je tomu v případě dřevěných podlah.
Vhodná pro podlahové vytápění
Vinylové podlahy jsou ideálním řešením i pro podlahové vytápění, vzhledem k jejich nízké tloušťce a lepení  mají výbornou prostupnosti tepla !
Swiss krono
Swiss krono
Haro
Tarkett
Pallmann
Floor Vinyl
UZIN
Egger
Kahrs
Boen
Edel Carpets
Gerlflor
Image

Podlaha je základ každého domova.

Přijďte, rádi Vás přesvědčíme o našich kvalitách!

Naše služby
Navigace
Kontaktní informace
Zavolejte nám!
Napište nám e-mail
Koněvova 2441/127, Praha 3 130 00