ROZDĚLENÍ LAMINÁTOVÝCH PODLAH PODLE ZPŮSOBU VÝROBY
DP
Přímý laminát neboli melamin. Přímo vrstvená laminátová podlaha. Na nosné desce je nalisován potištěný dekorační papír, který je překryt ochrannou vrstvou. Typickými vlastnostmi těchto desek je velká tvarová stabilita a pružnost. Melaninová podlaha je určena spíše pro málo a středně zatěžované podlahy.
HPL
Vysokotlaký laminát. Nejdříve je silným tlakem slisováno s dekoračním papírem více transparentních ochranných vrstev, následně jsou tyto vrstvy nalisovány obvykle na jádro HDF desky. Taková podlaha snese vysoké zatížení a výborně odolává nárazům. Vysokotlaký laminát poznáte podle zřetelně tmavých proužků laminátu. U melaninové podlahy takto silná vrstva schází.
CLM
Speciální postup kontinuální přímé laminace s více ochrannými vrstvami, který zajišťuje tvarovou stabilitu a pružnost melaminových podlah a pevnost a odolnost vysokotlakého laminátu
ROZDĚLENÍ LAMINÁTOVÝCH PODLAH PODLE TYPU POKLÁDKY
Laminátové podlahy jsou pokládány „plovoucím“ způsobem. Jedná se o pokládku bez pevného kontaktu se stěnou nebo původní podlahou. Podklad musí být dokonale pevný, suchý, rovný a čistý. Plovoucí podlahu je vždy nutno podložit Mirelonem, podlahovou Hobrou, Tuplexem, či jinou dostupnou podložkou Z hlediska systému pokládky můžeme laminátovou podlahu rozdělit na dva druhy:
Systém pero-drážka
Typ podlahy, které se lepí ve spojích (lepené podlahy). Díky lepení je podlaha částečně chráněna proti vlhkosti. Nevýhodou tohoto systému je nemožnost výměny poškozené lamely.
Systém mechanických zámků
Typ podlahy, která se bez lepení pouze skládá do sebe. Výhodou tohoto systému je, kromě rychlé pokládky, možnost výměny lamely a případné složení podlahy při stěhování. Spoje mechanických zámků jsou chráněny proti vlhkosti impregnací voskem ve výrobě. Tento systém je dražší než lepené podlahy.
SKLADBA LAMINÁTOVÉ PODLAHY
Princip výroby laminátových podlah je jednak laminování ve smyslu napouštění, jednak laminování ve smyslu skládání vrstev na sebe.
1. Transparentní vrchní vrstva
Ochranná vrstva (overaly), která zajišťuje povrchovou odolnost jednotlivých dílců. Vyrábí se v hladkém provedení, nebo s jemně hrubým (rustikálním) povrchem. Povrchová úprava může být dále provedena jako matná, lesklá, nebo vysoce lesklá. U této vrstvy je důležitá kvalita a odolnost, protože čím je vrstva kvalitnější, tím je kvalitnější povrch podlahy a podlaha tak déle vydrží.
2. Dekorační papír
Vrstva, která vytváří vzhled podlahy. Jedná se o fototapety s různými dekory od klasických dřevěných podlah přes vzory dlažby až k dekorům přírodního kamene (mramor, žula apod.).
3. Nosná deska
Zhutněná dřevovláknitá deska. Tato vrstva obsahuje vyfrézované pero a drážku. Výhodné je, pokud je impregnována proti vlhkosti. Dle míry zhutnění se rozlišuje na:
MDF - vláknitá deska se střední hustotou
HDF - vláknitá deska s vysokou hustotou
DTD - podlahy s touto nosnou deskou jsou naprosto nevhodně do bytu, neboť nosná deska je velice měkká, zámek po krátké době přestává fungovat a podlaha se doslova rozpadne. Jedná se zejména o levné podlahy prodávané v hypermarketech
4. Protitahová vrstva
Vrstva zaručující rozměrovou stabilitu podlahy. Vyrovnává objemové změny jednotlivých vrstev laminátové podlahy při změnách vlhkosti a teploty. Levné podlahy tuto vrstvu vůbec neobsahují.
5. Integrovaná tlumící podložka
Vrstva poskytující izolaci proti kročejovému hluku. Tato podložka není standardní součástí všech laminátových podlah, proto je nahrazována jiným druhem izolace (např. Mirelonem).
RADY A TIPY
- Při výběru podlahy si ověřte, zda jsou spoje voskované nebo zda jsou hrany impregnované proti vlhkosti.
- Pokud se rozhodnete nechat si podlahu položit specializovanou pokladačskou firmou, uzavřete s touto firmou smlouvu o dílo ještě před začátkem prací. Vyhnete se tak nejastnostem, dohadům a "náhlým" vícepracím.
- Zaměřte se zejména na podkladní vstvu, která musí být před pokládkou kvalitní a vyrovnaná! Při přejímce podlahy si zkontrolujte bezespáravost a výškové rozdíly mezi jednotlivými lamelami (výrobci udávají toleranci v mm).